Kongre Ve Toplantı Sektörü IBTM World Barselona Fuarı’ndan Umutla Dönüyor

Kongre Ve Toplantı Sektörü IBTM World Barselona Fuarı’ndan Umutla Dönüyor

Türkiye standı katılımcıları İspanya’nın Barselona kentinde bu yıl 28 – 30 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen, kongre ve toplantı sektörünün en önemli fuarlarından biri IBTM World Fuarı’ndan umutla dönüyor.

Son on yılda başarılı bir ivme ile yükselişe geçerek büyük başarılara imza atan; ancak geçtiğimiz süreçten olumsuz etkilenen kongre ve toplantı sektörü; toparlanma sürecine giriyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 425 m2’lik bir alanda kurulan Türkiye standı, en büyük ülke stantlarından biri konumundaydı. Türkiye standında yer alan katılımcı kurum ve kuruluşlar tarafından fuar süresince 400’den fazla birebir görüşme gerçekleştirildi. Aralarında İstanbul’a konfirme olan ancak sonrasında iptal edilen kongrelerin de bulunduğu birebir görüşmeler; kongre ve toplantı sektörü için yeniden canlanmanın ilk sinyallerini vermiş oldu.

Fuarda Türkiye standını ziyaret eden İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Barselona Başkonsolosu Güçlü Kalafat ve Roma Kültür ve Tanıtma Ataşesi Zeynep Esin Selvi stant katılımcıları ile birebir görüşmeler yaparak, sektöre ilişkin son durum hakkında bilgiler aldılar. Katılımcılar açısından oldukça olumlu geçen fuarda Türkiye; Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul, Antalya, İzmir Kongre ve Ziyaretçi Büroları ve Türk Hava Yolları’nın yanı sıra, 18 otel, 8 PCO/DMC ve 2 kongre merkezinden oluşan toplam 33 firma ve sektör kuruluşu ile temsil edildi. Fuarın ikinci gününde düzenlenen “Networking Hour” kapsamında, elektro keman sanatçısı Güneş Özgeç de keyifli bir performans gerçekleştirdi. 

ICVB Genel Müdürü Hicran Özbük fuara ilişkin yaptığı değerlendirmede; “IBTM World Fuarı, hem Türkiye, hem de İstanbul kongre sektörü açısından son derece umut vericiydi. Türkiye’ye karşı bakışın tekrar olumluya dönmeye başladığını gördük. İptal edilen kongreler dahi, tekrar gelmek için görüşmeler yaptılar. Tüm bunlar bize, sektörümüzün, 2-3 yıl içinde tekrar yükseliş trendine gireceğini göstermiş oldu.” dedi.

Önceki İlham Almaya Hazır Mısınız? Etkinlikleriniz İçin En Kreatif Yıl!

İstanbul Ticaret Odası Ek Hizmet Binası Hobyar Mah. Seyhulislam Hayri Efendi Cad. No:14 K:6 Fatih – 34112 İstanbul

Çalışma saatleri:
Pzt – Cma: 9:00 – 17:30

Bizi takip edin