Bilgiler ve Rakamlar

Konum ve coğrafya

Türkiye Cumhuriyeti, Avrupa ve Asya’nın arasında yer almaktadır ve Türkiye’nin büyük bir çoğunluğunu Anadolu oluşturmaktadır. Türkiye, Karadeniz, Ege Denizi ve Akdeniz’in ortasında yer almaktadır.

Doğudaki komşuları Gürcistan, Ermenistan ve İran’dır, güneydeki komşuları Irak ve Suriye, doğudaki komşuları ise Yunanistan ve Bulgaristan’dır. Türkiye’nin yüzölçümü toplam 783.562 km2’dir.

Demografi

Türkiye nüfusu 84 milyon 680 bin 273 kişidir. Nüfusun %67,9’u 15-64 yaş grubunda yer alırken %23,6’sı 0-14 yaş grubundadır. Yaklaşık %8,5’lik kısmı ise 65 ve üstü yaşlardaki kişilerden oluşmaktadır.

Dil

Dünyada 150-200 milyon tarafından konuşulan bir dil olan Türkçe, Türkiye Cumhuriyet’inin resmi dilidir ve Latin alfabesi ile kullanılmaktadır. Büyük şehir ve bölgelerde, İngilizce, Almanca ve Fransızca da konuşulmaktadır.

Para birimi

Türkiye’nin resmi para birimi Türk Lirası olup diğer para birimlerine olan değişkenliği her gün döviz kuruna göre artış ya da azalış göstermektedir. Para değişimleri döviz büroları ya da bankalarda gerçekleştirilebilir. Turistik bölgelerdeki oteller, mağazalar ve restoranlarda yabancı para birimleri ve neredeyse tüm kredi kartları kabul edilir.

İş ve bankacılık saatleri

İş ve Bankacılık Saatleri

Açılış

Kapanış

Pazartesi – Cuma09:00 am – 17:00 pm12:00 am to 13:30 pm

Resmi tatiller

Resmi tatiller

Tarih

Yeni yıl1 Ocak
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı23 Nisan
Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı19 Mayıs
Demokrasi ve Milli Birlik Günü15 Temmuz
Zafer Bayramı30 Ağustos
Cumhuriyet Bayramı29 Ekim
Ramazan BayramıTarihler yıldan yıla değişmektedir.
Kurban BayramıTarihler yıldan yıla değişmektedir.

Vize

Türkiye’nin birçok ülkeye vize uygulaması bulunmamaktadır. Vize politikasını büyük çoğunlukla e-vize olarak uygulamaktadır ve vizeler online olarak, Türkiye Konsolosluklarından ya da havaalanlarından alınabilir. Daha fazla bilgi için lütfen https://www.evisa.gov.tr/tr/ adresini ziyaret edin.

 

İstanbul Ticaret Odası Ek Hizmet Binası Hobyar Mah. Seyhulislam Hayri Efendi Cad. No:14 K:6 Fatih – 34112 İstanbul

Çalışma saatleri:
Pzt – Cma: 9:00 – 17:30

Bizi takip edin