Sporun Şehri İstanbul

Tarihi ve doğal güzelliğiyle tüm dünyanın ilgisini çeken İstanbul, aynı zamanda birçok spor dalının da başkenti. Futboldan yüzmeye, birçok spor dalı İstanbul’un kültürünün büyük bir parçası.

İstanbul, Konstantin’in gladyatörlerinden, Hipodromdaki tek sürücülü arabaların yarışlarından bu yana bir spor ve taraftar şehri. İstanbul, Türkiye’nin dünyaca ünlü 3 büyük futbol takımı olan Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe’ye 100 yıldan fazla bir süredir ev sahipliği yapıyor. Dünya futbolunun en ateşli taraftarları, dünyanın en kalabalık ve etkileyici stadyumları İstanbul’da yer alıyor. Şampiyonlar Liginin ve Süper Kupa’nın tarih boyunca oynanmış en unutulmaz maçlarının oynandığı İstanbul, aynı zamanda her sene dünya ya da Avrupa ölçeğinde EuroLeague Final Four ve Formula 1 gibi tüm dünyanın gözünün üstünde olduğu birçok spor organizasyonuna ev sahipliği yapıyor. İstanbul’da spor ve taraftarlık gerçek bir tutku. Ek olarak, İstanbul’da sporu çok özel kılan ve yıllardır devam eden iki önemli etkinlik var. Biri Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, diğeri ise dünya üzerine iki kıta arasında koşulan tek maraton olan İstanbul Maratonu.

Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından organize edilen Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, 33 yıldır düzenleniyor. Her yıl, dünyanın dört bir yanından ve Türkiye’den binlerce sporcu dostluk için, yarışmak için, mücadele etmek ve sınırlarını keşfetmek için İstanbul’da bir araya geliyor. Dünya Açık Su Yüzme Birliği (WOWSA) tarafından “Dünyanın en iyi açık su yüzme organizasyonu” seçilen, Asya’dan Avrupa’ya yapılan tek yüzme yarışı, Kanlıca İskelesi’nde başlayarak Avrupa Yakasında Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’na ulaşıyor ve 6.5 kilometrelik bir rotayla sona eriyor.

Dünyanın İlk ve Tek Kıtalararası Koşusu: İstanbul Maratonu

İstanbul Maratonu (eski ismiyle İstanbul Avrasya Maratonu), 1979 yılından beri İstanbul’da düzenlenen ve dünya üzerine iki kıta arasında koşulan tek maratondur. Anadolu Yakasında başlayıp Avrupa Yaakasında son bulan maraton boyunca katılımcılar, kıtalararası geçiş yapmanın yanı sıra İstanbul’un tarihi değerleri olan Sultanahmet Camii ve Ayasofya gibi önemli yerlerin önünden geçiyor. Her yıl 100.000’den fazla yerli ve yabancı koşu meraklısının katıldığı maraton, Dünya Atletizm Birliği (World Athletics) tarafından “Altın Kategori” içerisinde gösteriliyor.

2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali İstanbul’da


2023 UEFA Şampiyonlar Ligi finali İstanbul’da Atatürk Olimpiyat Stadında oynanacak. İstanbul, Avrupa futbol dünyasının en önemli futbol maçına 2005 yılında ev sahipliği yaptığı efsanevi Milan – Liverpool maçından sonra ikinci defa ev sahipliği yapacak. UEFA’nın yaptığı açıklamaya göre İstanbul’un önemli sembol yapıları olan Galata Kulesi, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Bozdoğan Kemeri final kimliği içerisinde kullanılacak. İstanbul’un rengarenk gökyüzü ve canlı ışıklarından ilham alınarak hazırlanan kimlik konseptinin teması günbatımı olacak.

İstanbul Ticaret Odası Ek Hizmet Binası Hobyar Mah. Seyhulislam Hayri Efendi Cad. No:14 K:6 Fatih – 34112 İstanbul

Çalışma saatleri:
Pzt – Cma: 9:00 – 17:30

Bizi takip edin