Tarihi ve Modern Çarşılarda Alışveriş

Doğu ve Batı, geleneksellik ve modernlik… Her tür alışveriş meraklısına sonsuz çeşitte geleneksel ve modern ürün skalası sunan bir şehir İstanbul.

Osmanlı Döneminden kalma tarihi çarşıları ve modern alışveriş merkezleriyle alışveriş tutkunlarına birçok farklı olanak sunan ve alışveriş konusunda bir cazibe merkezi haline gelen İstanbul’un dört bir yanında çarşı ve alışveriş merkezleri bulunuyor. Dünyaca ünlü ipek, yün ya da pamuktan yapılmış halıların, nadide mücevherlerin, otantik cam ürünlerinin, geleneksel nazar boncuklu hediyelerin, özel tasarım kıyafetlerin, günümüz trendlerini yansıtan butik ürünlerinin ve birçok farklı yaratıcı ürünün ev sahibi olan şehirdeki mağazaların tamamı farklı bir dönemi yansıtıyor diyebiliriz. Örneğin, dünyanın en eski tarihi alışveriş ve ticaret merkezi olan Kapalıçarşı’da 4000’den fazla mağaza bulunuyor. Mısır Çarşısı’nda ise çeşit çeşit baharatlar, kuru meyveler, mücevherler, kumaşlar ve birçok farklı geleneksel ürün mevcut. Sultanahmet’teki esnafta Osmanlı dönemine ait birçok farklı zanaat ürünü bulabilirken Arasta Çarşısı’nda baharat, çömlek, kilim ve hediyelik eşya satılan küçük dükkanların çevrelediği geleneksel ürünleri görebilirsiniz. Sahaflar Çarşısı ise kitap meraklıları için doğru bir adres. İstanbul’un ünlü semt pazarları arasında Anadolu Yakası’nda bulunan Salı pazarı ve Avrupa Yakası’nda bulunan Ulus ve Cumartesi pazarları bulunuyor. İstanbul’un en ünlü bölgelerinden biri olan Taksim’in İstiklal Caddesi’nde birçok büyük markanın mağazası ve vintage ve geleneksel ürünler satan pasajlar bulunuyor. Pasajların içerisinde ise 100 yıllık geleneksel kafeler bulmanız mümkün. Şişhane, Karaköy ve Cihangir semtleri özel tasarım ve vintage ürünlerini bulabileceğiniz birçok butik ve mağazayla dolu. İstanbul’un en ünlü semtlerinden biri olan Nişantaşı’nda ise dünyaca ünlü markaların ve tasarımcıların ürünlerine cadde ve sokaklar boyunca ulaşabiliyorsunuz. Anadolu Yakası’nda bulunan Bağdat Caddesi ise yine lüks tüketim ve marka tutkunlarının en sevdiği adreslerden bir tanesi.

Modern Alışverişin Adresi

Tarihi çarşıları ve caddeleri dışında, İstanbul’da neredeyse 200’e yakın modern alışveriş merkezi mevcut. Kanyon, Metrocity, Özdilek ve Akmerkez gibi İstanbul’un ünlü alışveriş merkezlerinin bir kısmı Levent bölgesinde bulunuyor. Maslak’ta yer alan İstinye Park ise açık hava deneyimini alışveriş merkezi içerisinde misafirlerine sunuyor. Mecidiyeköy’de bulunan Cevahir İstanbul, dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinden bir tanesi. Yine Avrupa Yakası’nda Capacity ve Aqua Florya alışveriş merkezleri de birer alternatif olarak biliniyor. Anadolu Yakası’nda bulunan ünlü alışveriş merkezleri arasında Capitol, Palladium, Brandium, Nautilus ve Viaport bulunuyor.

İstanbul Ticaret Odası Ek Hizmet Binası Hobyar Mah. Seyhulislam Hayri Efendi Cad. No:14 K:6 Fatih – 34112 İstanbul

Çalışma saatleri:
Pzt – Cma: 9:00 – 17:30

Bizi takip edin