Neden İstanbul

İstanbul, İki Şehrin Hikayesi

Keşfet

Asya ve Avrupa kıtalarının buluşma noktası olan İstanbul’un iç denizi Marmara’dır. Şehir, dört bölgeye ayrılmıştır ve Haliç isimli doğal bir limanı vardır. Dünyanın en yoğun su yollarından biri olan İstanbul Boğazı, Türkiye’nin kuzeybatısında Karadeniz ve Marmara denizi arasında yer almaktadır.

 

Gez

Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’da 15.1 milyon kişi yaşamaktadır. İstanbul, Avrupa’nın ve dünyanın en büyük şehirleri arasında yer almaktadır. Şehir içerisinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı 39 ilçe bulunmaktadır. İstanbul’un yüz ölçümü 5.461 m2’dir.

 

Dünyanın en önemli ana hava trafik merkezlerinden biri olarak bilinen İstanbul, Avrupa’dan Orta Doğu’ya, Asya’dan Amerika’ya birçok uluslararası havayolunun uçuş noktalarından biri olarak yer almaktadır. Türk Hava Yolları’nın geniş uçuş ağı sayesinde (300’den fazla destinasyona direkt uçuş) İstanbul, şehrin iki yakasında bulunan iki büyük uluslararası havalimanıyla dünyanın en çok ziyaret edilen uçuş noktalarından biridir.

Seyahat et

İstanbul’un geniş bir toplu taşıma ağı bulunmaktadır. Şehir içerisinde “İstanbulkart” ulaşım kartı aracılığıyla tüm toplu taşıma araçları kullanılabilmektedir. Şehir otobüsleri, dolmuşlar, vapurlar, deniz otobüsleri, metro hatları ve tramvay sistemleriyle İstanbul içerisinde kolaylıkla gezebilirsiniz.

Konakla

Bin yıllar boyunca birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmış olan İstanbul, misafirlerine çeşitli konaklama imkanları sunmaktadır. Yaklaşık 150.000 yatak kapasitesi olan şehirde 220’den fazla dört ve beş yıldızlı otel yer almaktadır. Uluslararası ve yerel otel zincirlerinden butik otellere, ziyaretçilerine birçok farklı seçenek sunan İstanbul’da Boğaz kenarında lüks bir otelde, tarihi yarımada bölgesindeki üst düzey konaklama imkanlarına sahip otellerde ya da merkezi bölgelerdeki otellerde konaklayabilirsiniz. Avrupa’daki otellere kıyasla üst düzey hizmet kalitesine sahip olan İstanbul otellerinde, Türkiye misafirperverliğinin en güzel örneklerini yaşayabilirsiniz.

Etkinlikler

Dünyanın önde gelen kongre ve etkinlik destinasyonlarından biri olan İstanbul’un kongre kapasitesi 30.000’dir ve şehirde her yıl binlerce delegeye ev sahipliği yapan 7 farklı kongre merkezi ve 3 adet fuar merkezi mevcuttur. Ek olarak, İstanbul’un dört bir yanında her yıl çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan eşi benzeri bulunmayan üst düzey etkinlik mekanları mevcuttur.

Deneyimle

Osmanlı saraylarından tarihi sarnıçlara, modern mekanlardan Boğaz’daki tarihi yalılara İstanbul’da deneyimlenmek üzere bekleyen sınırsız sayıda cazibe merkezi bulunmaktadır. Yıl boyunca sayısız etkinliğe ev sahipliği yapan İstanbul’da gerçekleştireceğiniz etkinliklerin unutulmaz anılar yaratacağından emin olabilirsiniz.

Ziyaret et

Birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış ve 3 farklı imparatorluğun başkenti olarak görev yapmış İstanbul’da dünyada eşi benzeri bulunmayan birçok tarihi mekan bulunmaktadır. Bu cazibe merkezlerinin bazıları şu şekilde sıralanabilir: Ayasofya Camii, Sultanahmet Camii, Kız Kulesi, Dolmabahçe Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Kapalıçarşı, Galata Kulesi, Prens Adaları.

Tadına bak

Batı ve Doğu sentezini ortaya koyan ve birçok farklı kültürden esinlenmiş zengin mutfağıyla baş döndüren İstanbul’da hem Osmanlı saray mutfağının hem de Türkiye ve dünya kültürlerinden birçok farklı mutfağın en güzel örneklerini deneyimlemeniz mümkün.

Eğlen

“Asla Uyumayan Şehir” olarak da bilinen İstanbul’un güzelliği ve imkanları, günün her saati hem sakinlerinin hem de misafirlerinin kullanımına açıktır. İstanbul, Türkiye’nin en büyük dünyanın ise en önemli yeme – içme, alışveriş, müzik ve eğlence başkentlerinden bir tanesidir. Yıl boyunca birçok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapan şehir aynı zamanda Kapalıçarşı gibi tarihi alışveriş noktalarına ve şehrin dört bir yanında yer alan modern alışveriş merkezlerine de sahiptir.

İstanbul Ticaret Odası Ek Hizmet Binası Hobyar Mah. Seyhulislam Hayri Efendi Cad. No:14 K:6 Fatih – 34112 İstanbul

Çalışma saatleri:
Pzt – Cma: 9:00 – 17:30

Bizi takip edin