İstanbul: Bilgiler ve Rakamlar

Şehirde kalmanızı kolaylaştıracak, İstanbul hakkındaki temel bilgiler ve rakamlar.

Konum

Asya ve Avrupa kıtalarının buluşma noktası olan İstanbul’un iç denizi Marmara’dır. Şehir, dört bölgeye ayrılmıştır ve Haliç isimli doğal bir limanı vardır. Dünyanın en yoğun su yollarından biri olan İstanbul Boğazı, Türkiye’nin kuzeybatısında Karadeniz ve Marmara denizi arasında yer almaktadır.

Demografi

Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’da 15.1 milyon kişi yaşamaktadır. İstanbul, Avrupa’nın ve dünyanın en büyük şehirleri arasında yer almaktadır. Şehir içerisinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı 39 ilçe bulunmaktadır. İstanbul’un yüz ölçümü 5.461 m2’dir.

 

Ekonomi

Stratejik konumu ve önemi dolayısıyla Türkiye’nin ticaret ve ekonomi başkenti olan İstanbul, Türkiye’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının neredeyse %50’sini üretmektedir ve yıllık ekonomik gelire katkısı %40 oranındadır. Ülkenin endüstriyel işgücünün yaklaşık %20’si İstanbul’dan çıkmaktadır. Şehrin en önemli ekonomik kalemleri arasında gıda ve tekstil sektörleri yer almaktadır. İstanbul, ülkenin %36’lık ihracatını yaptığından, aynı zamanda Türkiye’nin en önemli ihracat kapısıdır.

 

Politika

Türkiye, başkanlık sistemiyle yönetilen demokratik, laik ve üniter bir anayasal cumhuriyettir. Yürütme yetkisi Cumhurbaşkanı tarafından uygulanırken yasama yetkisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi olan tek meclis parlamentosuna verilir.

Sağlık sistemi

İstanbul’un devlet ve özel hastaneleri, klinikleri ve medikal araştırma merkezlerinin büyük çoğunluğunda son teknoloji ürünler kullanılmaktadır. Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler, sağlık sisteminin gelişmişliği sebebiyle İstanbul’a ve Türkiye geneline tedavi amaçlı düzenli olarak gelmektedir. Birçok özel hastane çeşitli özel sigorta şirketleriyle çalışmaktadır.

 

İstanbul Ticaret Odası Ek Hizmet Binası Hobyar Mah. Seyhulislam Hayri Efendi Cad. No:14 K:6 Fatih – 34112 İstanbul

Çalışma saatleri:
Pzt – Cma: 9:00 – 17:30

Bizi takip edin