Neden İstanbul’da Yatırım?

Binlerce yıl boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul, farklı, dinamik ve zengin yapısıyla dünyanın ilk uluslararası ticaret ve iş merkezlerinden biri ve Türkiye’nin ticari başkenti. Yabancı şirketler için şehirde birçok farklı yatırım fırsatı ve avantajı bulunuyor.

İnsanlık tarihine baktığımızda, uluslararası ticaretin Akdeniz’de doğduğunu görüyoruz. Binlerce yıl önce üzerinde bulunduğumuz topraklarda insanlar zeytinyağı, meyve ve tekstil ürünü gibi birçok farklı ürünün ticaretini deniz yolu aracılığıyla yapıyorlardı. Doğu Akdeniz’de yer alan İstanbul ise binlerce yıldır önemli bir ticari liman olarak dünya ticari pastasının içinde yer alıyor. G20 ülkesi olan Türkiye, uluslararası ticaretten her yıl 400 milyar dolara yakın pay alıyor. Ülkemizin ticari faaliyetlerinin dörtte üçü ise İstanbul’da gerçekleştiriyor. 20 milyona yakın nüfusa sahip olan bu mega şehirde 200’den fazla ülkeyle ticari alışveriş gerçekleşiyor. İstanbul, önümüzdeki 10 yıl içerisinde uluslararası ticaretten ülkeye 1 trilyon dolara yakın pay getirmeyi hedefliyor.

İstanbul’un Ekonomisi

Ekonomik performans ve eşsiz altyapısıyla Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan İstanbul’un ekonomisinin yaklaşık 130 ülkeden büyük olduğu biliniyor. Türkiye ekonomisi tarihi rekorlarla büyürken, İstanbul, ülke ortalamasının iki katından fazlasına tekabül eden 31 bin ABD Doları kişi başına GSYİH ile büyümenin motoru olarak hareket ediyor. 2001 yılı ile karşılaştırıldığında, İstanbul’da kişi başına düşen GSYİH oranının beş kattan fazla arttığı belirtiliyor. İstanbul’da 75 bin şirketin uluslararası ticaretle uğraştığı dış ticaret hacminin ise 216 milyar ABD doları olduğu görülüyor.

İleri Teknoloji Endüstrisinin Yükselişi

Son 15 yılda, İstanbul ekonomisi hızlı bir yapısal dönüşümü deneyimledi. İstanbul’un belirleyici ekonomik rolü içerisinde hizmet sektörü önemli bir yer kaplıyorken, şehir kısa bir süre içerisinde güçlü ve çok yönlü uluslararası bağlantıları olan dinamik bir şehir merkezi haline geldi. Bilgi temelli sektörler başta olmak üzere gelişen ve büyüyen birçok sektör sayesinde İstanbul ekonomisi birçok farklı alanda dönüşüm ve büyüme gerçekleştirdi. İstanbul’daki ileri teknoloji endüstrisinin yükselişi ile birlikte, küresel rekabetin içerisinde yer alan birçok firma genel merkezini İstanbul’a taşıdı. Türkiye, girişimcilik alanında gelişim gösteren ve göstermeye devam eden bir ülke. Türkiye’nin etki odaklı ekonomisi, İstanbul’daki girişimcilik pazarı ile birlikte inovasyon odaklı bir ekonomiye dönüşmeye devam ediyor.

İstanbul Ticaret Odası Ek Hizmet Binası Hobyar Mah. Seyhulislam Hayri Efendi Cad. No:14 K:6 Fatih – 34112 İstanbul

Çalışma saatleri:
Pzt – Cma: 9:00 – 17:30

Bizi takip edin