Güvenli Turizm Destinasyonu

Türkiye pandemi ile olan mücadelesinde, ilk günden beri en disiplinli çalışan ve önde gelen ülkeler arasında yer alıyor. Son 15 yılda Türkiye’deki hastanelerin modernizasyonu sayesinde sağlık sistemi, bu tür bir salgın ve krizlere cevap verebilecek yapısal yetenekler kazanmıştır. Yeni hastane kapasiteleri inşa edilmiş ve özellikle son yıllarda inşa edilen Şehir Hastaneleri, Avrupa’nın en büyük ve en modern hastaneleri olarak hizmete girmiştir. Sadece 2020’de, toplam 14 bin yataklı ve en son teknolojiyle donatılmış 11 yeni hastane hizmete girmiştir.

Türkiye’nin turizm ve kültür başkenti olan İstanbul ise, pandemi başından itibaren misafirlerinin sağlığı ve güvenliği için birçok etkili önlem aldı. İstanbul olarak, bir numaralı önceliğimiz şehir sakinlerinin ve misafirlerimizin tüm şartlar altında sağlıklı ve güvende olduklarından emin olmak. Misafirlerimizin güvenliği için kısa ve uzun vadeli sağlık standartları ve protokolleri oluşturduk. Şehrimizde yer alan tüm tesislerin temizlik protokolleri ve hijyen uygulamaları Sağlık Bakanlığının denetimi altında ilerliyor.

10 Ocak 2020’de, Dünya Sağlık Örgütü’nün hastalığı pandemi olarak ilan etmesinden tam olarak 31 gün önce, Sağlık Bakanlığı bünyesinde acilen bir Operasyon Merkezi kuruldu. Aynı tarihte, ülkemizin farklı branşlarında çalışan başarılı bilim adamlarından oluşan Bilim Kurulu kuruldu. Bilim Kurulumuz, Covid 19 sürecinin başından itibaren atılacak adımlar hakkında bilimsel görüş bildiren danışma kuruludur. Türkiye’nin ulusal pandemi planı ve İstanbul’un pandemi planı Sağlık Bakanlığı ve İstanbul İl Pandemi Kurulu tarafından her hafta güncellenmektedir. Şehrimiz, her daim turistler için güvenilir bir destinasyon olmuştur. İstanbul, dünyaca ünlü Türk misafirperverliğinin en güzel örneklerini sunmaya ve tüm ziyaretçilerini en güzel şekilde ağırlamaya hazır.

Türkiye'nin Sağlık Altyapısı

Türkiye güçlü bir sağlık sistemi kapasitesine ve altyapısına sahiptir. Covid-19 ile mücadele, Türkiye’nin sağlık sistemi kapasitesi üzerinde bir baskı yaratmamıştır. Covid-19’la mücadele kapsamında kullanılan yoğun bakım bakım yatağı ve mekanik ventilatör sayısı bakımından Türkiye çok hazırlıklıdır. Türk sağlık sisteminin 39,934 yoğun bakım yatağı ve 17,852 mekanik ventilatörü mevcuttur. Salgının pik noktası dönemlerinde; Covid-19 kapsamında yoğun bakım yatağı doluluk oranının sadece %6’sına ve ventilatör doluluk oranının sadece %5’ine ulaşılmıştır.

Ziyaretçi Sağlığı Ve Güvenliği

 • Yolcularımız havalimanlarında görevli tüm personellerimiz tarafından maske, eldiven, siperlik, gözlük gibi koruyucu donanımlara sahip bir şekilde karşılanacak.
 • Maskesi olmayan yolcularımız içeri alınmayacak ve ücretsiz maske dağıtımı sağlanacak.
 • Tüm yolcularımızın terminal bina girişlerinde termal kamera ve vücut ateş ölçüm uygulamaları ile ateşleri ölçülecek.
 • Teması minimuma düşürmek adına sensörlü kapılar, elektronik check-in, bagaj alanı önlemleri ve zorunlu temas noktalarında pleksiglas bariyerler yolcularımızı bekliyor olacak.
 • Bekleme alanlarında koltuk sayısının azaltılması ve koltuk aralarının açılması, asansörlerin %30 kapasite ile kullanılması, temassız güvenlik kontrolleri gibi sosyal mesafe kurallarına uyulacak.
 • Gereken durumlarda dezenfeksiyon halısı ve kabinleri kullanımı mümkün olacak.
 • Semptom gösteren yolcu olması durumunda COVID-19 testi ve müdahale yapabilecek nitelikte sağlık personeli ve ekipmanı, tüm standartları karşılayan karantina odaları, sağlık kuruluşuna nakil için donanımlı transfer araçları hazır bulunacak.
 • Pozitif çıkan yolcu hastaneye sevk edildikten sonra tedavi sürecini hastanede ya da otelde geçirme hakkına sahiptir.
 • Eğer izolasyon dönemi planlanan tatilden daha uzun sürerse ek konaklama bedeli otel tarafından karşılanacaktır.
 • Eğer yolcu izolasyon dönemini Türkiye’de geçirmek istemez ve ülkesine dönmek isterse, yolcuyu uçağa alıp almamak havayolu ya da uçağın kaptan pilotunun inisiyatifindedir.
 • Yolcular, Türkiye’ye gelmeden önce internet üzerinden sağlık sigortası satın alabilirler.
 • Eğer yolcu otele geldikten sonra semptom göstermeye başlarsa, PCR testi uygulaması yapılması için anlaşmalı bir sağlık tesisine götürülecektir.
 • Eğer hastaneye götürülen yolcu pozitif çıkarsa, havalimanında uygulanan prosedürlerin aynıları uygulanacaktır.
 • Eğer yolcunun kendi ülkesi vatandaşlarına dönüş yolunda karantina dönemi zorunluluğu şartı koyuyorsa, yolcunun ülkede bulunan toplam 135 test merkezinden herhangi birinde ya da havalimanı içerisinde bulunan test merkezinde 250 Türk Lirası karşılığı PCR testi yaptırma hakkı mevcuttur.
 • Misafirlerimizin ülke sınırlarımız içerisinde tedavi edilebilmesi için misafirlerin ülkemizde uygulanan tedavi metotlarını ve ilaç protokollerini kabul etmesi gerekmektedir.
 • 50’den fazla odası bulunan tesislerde izolasyon odası bulunması zorunludur ve misafirin tercihine göre PCR testi eğitimli personel tarafından ya da anlaşmalı sağlık kuruluşu tarafından yaptırılabilir.

Türkiye’nin Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı, tatilini Türkiye’de geçirecek tüm Türk vatandaşlara ve yabancı ziyaretçilere ulaşımdan konaklamaya, tesis çalışanlarından yolcuların kendi sağlık durumuna uzanan geniş bir yelpazede alınması önerilen bir dizi tedbirleri tanımlıyor. 01.01.2021 tarihinden itibaren oda sayısı 30 ve üzeri olan konaklama tesisleri için zorunlu, oda sayısı 30’dan az olan konaklama tesisleri ve diğer alanlar için isteğe bağlı olup, sertifikayı almak isteyen tesis işletmeleri yetkili uluslararası akreditasyon kuruluşlarına başvuruda bulunabilecektir. Dünyadaki ilk örneklerinden biri olan “Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı”, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde, Sağlık, Ulaştırma, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının katkıları ve tüm sektör paydaşlarının iş birliğiyle hazırlanmıştır. Konaklama, yeme-içme tesisleri, tur ve transfer araçları, kongre ve sanat tesisleri, temalı parklar, mekanik hatlar ve deniz turizmini ayrı ayrı kriterler çerçevesinde uluslararası standartlarda denetleyerek, Güvenli Turizm Sertifikasını vermeye yetkili olan akreditasyon firmaları hijyen ve sağlık denetimi ve uygunluk değerlendirmesi yaparak bunlara ilişkin raporlar düzenlemekte ve başvuruda bulunan tesislere düzenli olarak denetçi gönderip kriterlere uygun hizmet verilip verilmediğini denetlemektedir. Belgeyi alan tesisler TGA ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı web sitesinden de duyurulmaktadır. Güvenli Turizm Sertifika logosu, belgeyi alan tesislerinin görünen noktalarına asılmakta ve müşteriler belge üzerindeki kare kod sayesinde tesis ile ilgili tüm denetleme bilgilerine ulaşabilmektedir. Bu sayede tüm süreç şeffaflık kazanmaktadır.

 • Denetim periyodu aylık olacaktır. Denetimlere ilave olarak aylık periyodlarda gizli/habersiz müşteri denetimi ayrıca yapılacaktır ve ayrıca raporlanacaktır.

 • Denetim sonucu verilecek belgelendirme dokümanında kare kod bulunacaktır. Kare Kod herkese açık olacak ve okutulduğunda denetim zamanı, denetçi ismi, denetim sonucu düzeltilen eksikler ve denetime ilişkin diğer detaylara ulaşılacaktır.

Her sene milyonlarca turist ağırlayan Türkiye, pandemi sürecinde turistlerin güvenle seyahat edebilmeleri için ulaşımdan konaklamaya kadar birçok alanda dünyaya öncülük eden uygulamaları hayata geçiriyor. Bu kapsamda “Güvenli Turizm Sertifikası” uygulamasını dünyada ilk başlatan ülkelerden biri olan Türkiye, şimdi de daha keyifli ve güvenli bir tatil için Covid-19 teminatlı “Turist Koruma Destek Sigortası” ile “Ekstra Otelde Kalma Masrafı Teminatı Sigortası”nı tek bir paket içinde sunuyor. Hayata geçirilen bu yeni sigorta paketi ile turistler, tarihi, doğası ve kültürüyle dünyanın önemli turizm merkezlerinden olan Türkiye’de tatillerini güvenle yapabiliyor.

Covid-19 hastalığı kesin tanısı nedeni ile hastanede tedavi gören kişilerin hastanede yattığı süre boyunca tedavi masraflarını ödeyen bir poliçe türüdür. Sigortalının seyahat süresine bağlı olarak en fazla 30 güne kadardır. Covid-19 Turist Koruma ve Destek Sigortası’ndan 0-65 yaş arasındaki herkes faydalanabilir. Covid-19 Turist Koruma ve Destek Sigortası’nda bekleme süresi yoktur.

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Sigortalının bu poliçe kapsamında Covid-19 hastalığına bağlı olarak, hastane tarafından otelde gözetim altında tutulması kararı verilmesinden dolayı otelde ekstra konaklamak durumunda kaldığı durumlarda alternatiflere göre yazılı olan günlük tazminat limiti ödenecektir. Poliçe süresince ödenecek azami tazminat süresi 15 gün süre ile sınırlı olmak kaydı ile toplamda ödenecek tutar seçilecek günlük limit çarpı 15 gün ile sınırlıdır. Sigorta 0-65 yaş grubu yurtdışından turistik amaçlı konaklama için gelecekler açısından geçerlidir. Oteller Sigorta ettiren olarak ürünü müşterileri için satın alabilirler.

Daha fazla bilgi için: https://www.covidinsurance4turkey.com/

İstanbul Ticaret Odası Ek Hizmet Binası Hobyar Mah. Seyhulislam Hayri Efendi Cad. No:14 K:6 Fatih – 34112 İstanbul

Çalışma saatleri:
Pzt – Cma: 9:00 – 17:30

Bizi takip edin