İstanbul Kongre Sektörüne, ICCA’dan Güçlü Destek

İstanbul Kongre Sektörüne, ICCA’dan Güçlü Destek

ICCA-Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Birliği yetkilileri, desteklerini ve işbirliklerinin devamını göstermek adına İstanbul’dalar.

ICVB-İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu’nun, kurulduğu 1997 yılından bu yana üyesi olduğu ICCA, kongre sektöründe söz sahibi tek resmi kuruluş olmanın yanı sıra dünya çapında kayıt altına aldığı tüm kongrelere istinaden yayınladığı yıllık istatistiklerle, kongre ve toplantı sektörüne yön vermektedir.

ICCA istatistiklerine istinaden İstanbul, 2010-215 yılları arasında uluslararası kongre şehirleri sıralamasında ilk 10’daki yerini korumayı başarmıştır. Turizm sektörü olarak içinden geçmekte olduğumuz sürece rağmen İstanbul, 2016 yılında 60’dan fazla kongreye ev sahipliği yapmayı başarmış ve neticesinde yaklaşık 60.000 delegeyi ağırlamıştır. Ayrıca 2016 yılında İstanbul’u, yaklaşık 12 milyon turist ziyaret etmiştir. (MasterCard 2016)

Türkiye ve İstanbul’a desteklerini her fırsatta dile getiren ICCA; CEO Martin Sirk, Avrupa Bölge Direktörü David Bodor ve Yönetim Kurulu Üyesi Marta Gomez ile bugün İstanbul’da bulunuyor.

Martin Sirk, İstanbul ziyaretine yönelik açıklamasında, “Son 20 yılda İstanbul, uluslararası kongre ve toplantı sektöründe ‘premier league’ oyuncusu olarak yerini aldı. Türkiye de bu çalışmalara destek olarak ülke çapında güçlü bir altyapı geliştirdi. Türk Hava Yolları ise sahip olduğu iddialı ve küresel uçuş ağıyla bu gelişime büyük katkı sağladı. Türkiye ve İstanbul; kültürler ve halklar, Doğu ile Batı ve Avrupa ile Ortadoğu arasında paha biçilemez bir köprü görevi görmektedir. Şu anda Türkiye’nin karşılaştığı zorluklar; küresel endüstrimizde onun üstlenebileceği hayati rolün önemini görmemizi engellemiş olabilir. Bununla birlikte üyelerimizin, Türkiye’nin kongre ve toplantı sektöründe uzun vadeli büyüme ve gelişmeyi yeniden kurmalarına yardımcı olacak bazı pratik çözümler ve fikirler önerebileceğimizi umuyoruz” dedi.

ICVB Genel Müdürü Hicran Özbük ise konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede “içinde bulunduğumuz süreçte ICCA’nın İstanbul’u ziyaret etmesi; yakın iş birlikleri kurabilmek ve daha evvel benzer olayları yaşamış ICCA üyelerinin tecrübelerinden yararlanabilmek anlamında bizler için önem arz ediyor. İstanbul, sahip olduğu doğal, tarihi, kültürel zenginlikleri ve modern kongre olanakları ile uluslararası kongre ve toplantı sektörünün her zaman cazip destinasyonlarından biri olmayı başarmıştır. 2017 yılında, katılımcı sayıları 5.000 ile 8.000 arasında değişen ve aralarında World Petroleum Congress, Apimondia International Apicultural Congress ve World Congress of Neurosurgery gibi önemli ve prestijli kongreleri ağırlıyor olacağız. 2018 ve sonraki yıllar için ise şehrimizin kongre sayısını artırmak adına çalışmalarımızı yoğun ve çok yönlü olarak sürdürmekteyiz” dedi.

Önceki ICVB’den Resmi Ziyaretler

İstanbul Ticaret Odası Ek Hizmet Binası Hobyar Mah. Seyhulislam Hayri Efendi Cad. No:14 K:6 Fatih – 34112 İstanbul

Çalışma saatleri:
Pzt – Cma: 9:00 – 17:30

Bizi takip edin