İstanbul’dan Dünya Kongre Şehirleri Sıralamasında Çifte Başarı: Hem Bir Basamak Yükseldi, Hem de İlk 10’daki Yerini Korudu

İstanbul’dan Dünya Kongre Şehirleri Sıralamasında Çifte Başarı: Hem Bir Basamak Yükseldi, Hem de İlk 10’daki Yerini Korudu

Dünyanın ilgi odağı İstanbul, bir başarıya daha imza attı. Dünyanın en çok tercih edilen kongre şehirleri sıralamasında bir basamak yükselerek bir önceki yıl olduğu gibi 2015 yılında da ilk 10’da yer almayı başardı.

Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Birliği (ICCA), 2015 yılına ait istatistiklerini açıkladı. İstanbul, en çok tercih edilen kongre şehirleri sıralamasında, 2014 yılına göre konumunu bir basamak yükselterek dünya 8’incisi oldu.

Uluslararası kongre sektörüne yön veren ICCA, her yıl Mayıs ayında yayınlanan ve tüm dünyada merakla beklenen; bir önceki yıla ait kongre ve toplantı rakamlarına dayanarak hazırlanan istatistik verilerinin sonuçlarını açıkladı. Buna göre İstanbul 2015 yılında ev sahipliği yaptığı toplam 148 uluslararası kongre ile Lizbon, Kopenhag, Prag, Amsterdam, Brüksel gibi şehirleri geride bırakarak dünya sıralamasında 8’inci sırada yer aldı. 

İstanbul 2014 yılı istatistiklerinde ise 130 kongre ile 9’uncu olmuştu. “İstanbul dünyanın sayılı kongre ve toplantı merkezlerinden biri” İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) Başkanı İbrahim Çağlar, İstanbul’un resmi ve özel çok sayıda kuruluşun, turizmden ticarete onlarca sektörün katkılarıyla kongre potansiyelini çok daha verimli kullanmaya başladığını söyledi. Çağlar, “Her yıl kamu ve özel sektörün yeni yatırımlarıyla güçlenen İstanbul, kongre sektörünün güçlü destinasyonlarından biri olarak 2010’dan bu yana dünya sıralamasında ilk 10’daki yerini korumayı başardı. 2000’li yılların başında söz konusu sıralamada 20 kongre ile ancak 40’ıncı sırada yer alan İstanbul, ICVB’nin çok yönlü tanıtım ve pazarlama çalışmaları ile istikrarlı bir şekilde kongre sayısını 148’e yükseltmeyi başardı” diye konuştu. 

Önceki ICVB ve THY İş Birliği ile Kongre Sektöründe Tanıtım Atağı

İstanbul Ticaret Odası Ek Hizmet Binası Hobyar Mah. Seyhulislam Hayri Efendi Cad. No:14 K:6 Fatih – 34112 İstanbul

Çalışma saatleri:
Pzt – Cma: 9:00 – 17:30

Bizi takip edin