Uluslararası Kongreler Şehri projesinin tanıtımı Londra’da yapıldı

Uluslararası Kongreler Şehri Projesinin Tanıtımı Londra’da Yapıldı

Uluslararası Kongreler Şehri İstanbul Projesinin Tanıtımı Londra’da Yapıldı

Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TUGEV) ile İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) işbirliğiyle yürütülmekte olan ve başvurusu İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından “Küresel Turizm Merkezi İstanbul Mali Destek Programı” kapsamında kabul edilen “Uluslararası Kongreler Şehri İstanbul” projesinin faaliyetleri kapsamında TUGEV ve İTO yetkililerince 09-11 Temmuz 2013 tarihleri arasında İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirilen “The Meeting Show U.K.” Fuarına katılım sağlandı.

Proje genel itibariyle; reklam, tanıtım ve pazarlama kanallarının çeşitlendirilerek İstanbul’un tanıtımının daha etkili düzeyde gerçekleştirilmesine ve İstanbul’un dünyanın önde gelen kongre şehirleri sıralamasında ilk 5 şehir arasına yükselmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor. 2012 yılı sonu itibariyle İstanbul, 128 kongre ve fuar organizasyonu ile en çok tercih edilen destinasyonlar sıralamasında dünyada 9’ncu, Avrupa’da ise 8’nci sırada bulunuyor. Ayrıca, 500 delegenin üzerinde katılımcı ağırlayan şehirler sıralamasında dünyada birinci sırada yer alıyor.

Proje faaliyetleri arasında yer alan ve yurtdışı çalışma ziyareti adı altında katılım sağlanan “The Meeting Show U.K.” fuarı sırasında proje ekibi tarafından fuar katılımcılarına ve İngiltere merkezli kongre ve toplantı basınına yönelik konferans ve yemekli resepsiyon organizasyonu düzenlendi. Aynı zamanda, fuar alanında yer alan basın odasının da sponsorluğu gerçekleştirildi. Proje koordinatörlüğünü yürüten, aynı zamanda TUGEV’in iktisadi işletmesi İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu’nun (ICVB) Genel Müdürü olan Elif Balcı Fisunoğlu tarafından program esnasında proje faaliyetleri ve ürünleri hakkında detaylı bilgiler içeren bir de sunum yapıldı. Sunumda İstanbul’da turizme yönelik imkanlar, toplantı ve etkinlik mekanları, tarihi ve doğal güzellikleri ile modern kongre merkezleri hakkında bilgiler verildi. Ayrıca; projenin üç temel faaliyetini oluşturan İstanbul tanıtım filmi, proje web sitesi ve içerisinde tanıtım broşürü, İstanbul katlamalı haritası, dosya ve İstanbul tanıtım videosu DVD kaydı gibi materyaller içeren İstanbul tanıtım kitinin halihazırda devam eden çalışmalarına değinildi. Sunum sonunda ise katılımcılara yönelik esas süresi 6 dakika olan İstanbul tanıtım filminin 2 dakikalık özet gösterimi yapıldı. 2013 yılı Eylül ayı ortasına kadar tamamlanması hedeflenen tüm ürünlerin kapsamlı tanıtımlarının ise 30 Eylül 2013 tarihinde İstanbul Ticaret Odası ev sahipliğinde organize edilecek proje kapanış konferansı ile gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Diğer yandan, 2013 yılı itibariyle Londra’da ilk defa düzenlenen “The Meeting Show U.K.” fuarı “Uluslararası Kongreler Şehri İstanbul” projesinin yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmasının yanısıra ICVB’ye de İstanbul’un pazarlama, tanıtım ve reklam kanallarını arttırmada önemli avantajlar sağladı. ICVB tarafından fuar süresince kurulan stant aracılığıyla İstanbul’un tanıtımının yapılmasının yanısıra farklı ülkelerde kongre ve toplantı mekânı araştıran dünya çapında 60’dan fazla organizasyon şirketi ile görüşmeler gerçekleştirildi. ICVB söz konusu rakam ile fuar süresince kongre ve toplantı mekânı pazarlamada tüm katılımcı ülkeler arasında en çok randevusu olan kongre ve ziyaretçi bürosu unvanını elde etti.

Önceki İstanbul tanıtım filmine bir ödül de Bakü’den

İstanbul Ticaret Odası Ek Hizmet Binası Hobyar Mah. Seyhulislam Hayri Efendi Cad. No:14 K:6 Fatih – 34112 İstanbul

Çalışma saatleri:
Pzt – Cma: 9:00 – 17:30

Bizi takip edin